Jak proběhly předchozí ročníky
12. ročník – rok 2012
Dvanáctý ročník Deskohraní zdárně proběhl. Sláva! Jedná se o největší festival deskových her v naší zemi, zároveň nejdelší, který známe. Devět dní v kuse se snažíme vysvětlovat hry, ukazovat novinky i stařinky, trpělivě odpovídat na stále se opakující dotazy, zkrátka co nejvíce zpříjemnit našim návštěvníkům všech věkových kategorií jejich volné chvíle. Vždyť i my rádi hrajeme, když máme volno. Ne vždy je to během Deskohraní… V hrách se konají také turnaje. Letos se přípravný turnajácký tým znovu zrodil a chopil se ho Petr Gašparík, jenž se loni staral pouze o počítače a vše, co souvisí s IT. Naštěstí ho nic z toho nevyděsilo a zůstal i v dalších letech. Na kvalitě turnajů i jejich organizačním zajištění se to podepsalo. Vše se ale lépe zvládá ve dvou, takže jej o rok později doplnil Pavel Ranocha. Ano, naše řady, řady organizátorů, se rozšiřují i o původně jen hráče. Turnajům rázem přibyly aktuální propozice a třeba se časem upraví i Pětimysl. Letošní ludotéku také vede dvojice. Jana Isabella Růžičková a Štěpán Peterka. Jim vděčíme za neskutečně barevné rozpisy hermanských služeb, klub červených desperátů i dostatek ovoce, který se díky druhému jmenovanému objevil. Dostatek vitamínů není rozhodně na škodu. U hermanů ani ostatních organizátorů. Pro ně všechny byla letos objednána také nová várka tradičních žlutých triček. Hermani jsou závislí i na jiné dvojici, a sice Radce Řehákové a Martině Bílkové, které každoročně nejen hermaní, ale také pomáhají s přípravou a výběrem všech her na Deskohraní a na místě samém je mají pod palcem až do poslední neděle, kdy je balí do krabic. Tak pečlivě odškrtané seznamy už dlouho nebyly. Snažíme se také dostatečně připravit a udržovat zázemí na infu, které je prvním styčným bodem mezi návštěvníky a Deskohraním. O to se už několik let (vzad i vpřed) stará Radka Lomičková spolu s několika věrnými odvážnými infařkami. Informace nejen sbírají, ale i vydávají. A k tomu vstupné, medaile, diplomy, hry a vše potřebné.
A jak to bylo letos s turnaji? Souboj družstev Čtyřpohár vyhrála Telka sýrová s 64,5 body. Dvoudenní Go vyhrál Pavol Lisý z Dunajské Stredy. (Go je jeden z mála turnajů, které se konají pravidelně každý rok už od začátku vzniku Deskohraní v roce 2001.) V Zatre zvítězil Petr Petras, v karetním Zatre Milan Petras, páry ovládli manželé Suchých. Ve starodávné hazardní hře Vrhcáby (nebo-li Backgammon) Jan Šťastna. Na dlouhou dobu se toto pro upadající zájem stalo posledním turnajem ve jmenované hře. Noční Bang Maraton vydržel a ještě zvítězil (v tvrdé konkurenci 32 lidí) Karel Kořínek. V Osadnících z Katanu: Obchod v Evropě zvítězila Zuzana Vytisková, v Othellu Martin Voráček, v Trans Americe, která se po delší odmlce zase vrátila mezi turnajové hry, zvítězil Michal Konfršt. Vítězem juniorského turnaje Dominion se stal Radek Cibulka, dospělácký turnaj ovládl Jan Vaněček. V Takenoku se na prvním místě ocitl Ladislav Štor, v hlavním turnaji Carcassone Radek Stehlík, ve hře Revolver Martin Pehr, v Duchovi Stanislav Čihák, v Době kamenné Martin Beneš, v Tajemné Asii, která je součástí Trojboje, Jiří Bauma. Juniorským mistrem České republiky ve Scrabblu se stal Richard Valent z Ostravy. Takto bychom mohli pokračovat dál, to byl zatím jen první víkend. Uzavřeme to však zvěčněním vítěze Pětimysli, kterým se stal Michal Konfršt z Prahy se 475 body. Ostatní výsledky jsou naprosto přehledně a systematicky k dispozici na těchto stránkách. I za nimi se od začátku Deskohraní skrývají konkrétní lidé: Klára a Dan Zemanovi.
Aby se to všechno mohlo uskutečnit, vyjednala Zdeňka Gašparíková spolupráci s Městskou knihovnou na Mariánském náměstí, kam se o víkendu některé turnaje přesunuly.
Hrou roku byla vyhlášena Kronika panství.
Hlavní organizátor
Hlavní sponzoři